RUH HALİNİZ BUGÜN NELER SÖYLÜYOR
SEN BİR MELEKSİN ALLAH HAYIRLI ÖMÜRLER VERSİN
ELİF 02 MAYIS 2018
DAMAR ATMALARI VE SEĞİRMELERİN ANLAMLARI

HAYVANLARI SEVELİMHAYVANLARI SEVELİM
Kızdığımız, küçük düşürmeye çalıştığımız, eleştirmeye çalıştığımız insanları çoğunlukla bazı hayvanlarla özdeşleştirerek anmaya, anlatmaya çalışırız.

- Hayvan herifler!

- Eşekler!

- Koyun sürüleri! Sığır sürüleri!

- Ayı gibi adam!

- Köpekler! Köpek sürüleri!

- İt herif! Vs, vs.

Saldırgan, kırıcı söz ve davranış sahipleri köpek gibidir bizim için. Kaba olanları ayı, kurnaz olanları tilki, aptal olanları koyun, eşek ya da karga, bir şeylerden haksız kazanç elde etmek isteyen, pay kapmak isteyenleri çakal, beyinsiz olanları kuş, saldırgan olanları atmaca vb., hilekarlar, hainlari yılan, suçluları kedi, çalışkanları arı ya da karınca vb.leri ile ifade etmeye çalışırız.

Hayvanlara haksızlık ettiğimizi biliriz, düşünürüz bazı durumlarda da. Bir haber sunucumuzun yakın zamanda, bazı kişileri öküzlükle suçladığı için “Bu adamlara öküz demek öküzlere hakaret olur, bütün öküzlerden özür diyorum” demesi gibi.

İnsan olduğunun bilincinde olmayan, insan hak ve özgürlüklerinin ne anlama geldiğinden habersiz birçokları da televizyonda ya da gerçek yaşamlarında karşılaştıkları hayvan hakları için mücadele edenleri suçlama yolunu seçerler; “ Kardeşim bu memlekette daha insan hakları yok, bunlar hayvanlar için uğraşıyorlar.”

Oysa insan hak ve özgürlükleri için mücadele edenler de o hayvan haklarını anlatmaya, korumaya çalışanlardır genellikle.

Hayvanların etinden, sütünden, yumurtasından, derisinden, gücünden, kobay olarak bilimsel çalışmalarda kullanılmasından, kafeste beslediğimiz kuşların ötüşünden, akvaryumdaki balıkların seyredilmesinden, evlerimizi, işyerlerimizi korumasından, yok olmalarıyla insanlığın dört yıl gibi çok kısa bir ömrünün kalacağı belirtilen arıların ballarından, polenlerinden ve çiçeklerde döllenmeyi sağlamasına kadar saymakla bitmeyecek bir özelliğinden yararlanmıyor muyuz?

Hayvanları sevenler, insanları da severler. Hayvan dostları, mutlu olmayı sevgide, barışta, kardeşlikte ararlar.

O halde; geliniz hep birlikte, Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu’nun 4 Ekim 1931 yılında ilan ettiği bu 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nden başlayarak, besin zincirinde her canlının bir halka olduğunu unutmadan yaşam boyu hayvanları sevelim, koruyalım, besleyelim, onlara yardımcı olalım, bakımlarını ve tedavilerini yapalım, yaptıralım.

ALINTI